Kuvaus
KOULUTUSPAIKKA
Koulutus toteutetaan webinaari-iltapäivinä
KOHDERYHMÄT
Yläkoulussa ja toisella asteella työskentelevä opetustoimen henkilöstö. Osallistujien olisi hyvä olla perehtynyt hahmottamisen vaikeuksiin yleisellä tasolla jo aikaisemmin.
KOULUTUKSEN SISÄLLÖT
Hahmotusvaikeudet päällekkäistyvät monien muiden vaikeuksien kanssa, mikä osaltaan vaikeuttaa hahmotusvaikeuksien tunnistamista. Koska päällekkäistyneista vaikeuksista syntyvä oppijan toimintakykyvaje muotoutuu aina yksilöllisten perustaitojen, ympäristön vaatimusten ja kompensaatiokeinojen eli korvaavien keinojen yhteisvaikutuksesta, täytyy tuen suunnittelun ja toteutuksenkin olla yksilöllistä.
Koulutuksessa perehdytään hahmotusvaikeuksien päällekkäistymiseen muiden oppimisvaikeuksien sekä nepsy-piirteiden kanssa ja pohditaan konkreettisen tuen suunnittelua ja toteutusta tilanteessa, jossa tuen tarpeita on useita. Koulutus sisältää kaksi koulutuspäivää ja oppimistehtävän. Oppimistehtävässä osallistujat laativat ja toteuttavat strukturoidun haastattelun, jolla pyritään kartoittamaan erilaisia nuoren arjessa näkyviä haasteita tarpeellisten tukitoimien kartoittamiseksi.
ALUSTAVA AIKATAULU
Webinaaripäivät alkavat klo 12.30 ja päättyvät klo 15.00
KOULUTTAJAT
Suvi Ylönen, KM, YTM, laaja-alainen erityisopettaja, Nuorten Hahmola -hankkeen projektipäällikkö, Niilo Mäki Instituutti
Maarit Sorjonen, FM, laaja-alainen erityisopettaja, erityisen tuen asiantuntija, neuropsykiatrinen valmentaja, Ammattiopisto Spesia
KOULUTUKSEN HINTA
Koulutus on varhaiskasvatuksessa/opetustoimessa työskenteleville maksutonta. Sijais-, matka-, majoitus- ja ateriakustannuksista vastaa osallistuja/osallistujan työpaikka. Kohderyhminä Opetushallituksen rahoittamissa maksuttomissa koulutuksissa ovat: varhaiskasvatuksen, esi- ja perusopetuksen, lukiokoulutuksen, ammatillisen koulutuksen, aikuiskoulutuksen ja vapaan sivistystyön rehtorit, opettajat ja opinto-ohjaajat sekä aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaajat, kouluavustajat ja asuntolanhoitajat. Muiden kohderyhmien ei ole mahdollista osallistua koulutukseen. Hyvinvointialueiden alaisuudessa työskentelevä henkilöstö ei siis valitettavasti voi osallistua Opetushallituksen rahoittamiin koulutuksiin.
ILMOITTAUTUMINEN
Koulutukseen ilmoittautuminen tapahtuu alla olevalla lomakkeella. Koulutukseen otetaan 18 osallistujaa ilmoittautumisjärjestyksessä.